Магнит на холодильник і старовинна грецька легенда про пастуха.

 magnit-na-holodilnik-rozklad-roboti-holodilnika-derevo-mnogoslojnyj.jpegУ всіх вдома є магніти на холодильнику. Перевіряли самі, наскільки сильно тримається магніт на холодильнику, впаде чи ні? Особливо, якщо, це важкий керамічний магніт, а підлога на кухні з плитки. Кожен, навіть заради цікавості, підносив магніт до холодильника або до першого, що потрапило на очі, заліза, відчуваючи силу тяжіння магніту. Особливо в дитинстві, та й дорослі ще іноді так роблять. А ви знаєте, як магніт отримав свою назву? Чи чули знамениту старовинну легенду про пастуха, який відкрив світу магніт з його властивостями притягувати залізо?

 Легендарна історія! Переказують її вже кілька століть, при згадці про магніти. Описують у своїх працях історики, тільки кожен з деякими відмінностями.

 gora-ida-krit.jpg

Мал. Гора Іда, Греція Крит.

 Давним-давно, в пагорбах Магнезії добували залізну руду, недалеко пасли стада овець. Один пастух, звали його Магнус, обходячи ці пагорби зі своїм стадом, зайшов на гору Іда. На горі, виявив магнетитову руду (залізна руда, чорні камені, магніт - кожне джерело називає по різному магнітний залізняк). На пагорбах було багато каменів, зазначено, що залізна руда густо лежала. Залишається незрозумілим, навіщо він туди пішов з голодними вівцями, якщо там багато руди, каміння, а не трави.

pastuh-magnus.jpg

Мал. Пастух Магнус.

 Чоловік йшов тримаючи в руках дерев'яний ціпок з оббитих залізом наконечником. Посох служив йому у вигляді опори, захисту, та для керівництва стадом. На ногах пастуха було взуття, з підошвою добротно підбитою залізними цвяхами.

 Зійшовши на гору, в одній версії - він відчув, що важко було відірвати ноги від незрозумілих чорних каменів, до них притягалися цвяхи взуття і посох. У другій - поки він йшов, його ноги буквально чіплялися за землю, за залізну руду, так як її багато лежало на землі. Пастух йшов так через всю гору Іда несучи своє послання людям. Третя версія - коли чоловік знайшов руду і наступив на неї, то цвяхи його взуття та залізний наконечник палиці приклеїлися до магнетитової руді, як і він. Залишається сподіватися в цій версії, що він зміг відтягнути чоботи від магніту і далі не йшов босоніж.

 Всі варіанти легенд, сходяться в тому, що пастух про своє відкриття магніту і дивного тяжіння заліза їм, мовчати не став і розповів знайомим. Люди запам'ятали його розповідь, переказували іншим. Мабуть розповідав пастух захоплююче. З того часу, цей незвичайний чорний камінь стали називати, в честь знайшовшого цей магніт уважного пастуха - «каменем Магнуса» або просто «магнітом».

 plinij-starshij-avtor-estestvennoj-istorii.jpg

Мал. Пліній старший, автор "Природна історія".

 Першим описав цю легенду історик античності Пліній, вказуючи, на наявні коріння з більш древніх джерел. Точніше на Нікандра з Колофона. На жаль, його праці зазначеного періоду не збереглися і історія про магніті теж. Достовірність без підтверджень.

Надалі, на написану легенду Плінія посилатися безліч разів різні автори, цитуючи її, додаючи свої нюанси, нові версії.

gornyj-kaz-turciya-gora-ida.jpg

Мал. Гора Каз, Туреччина (в античності гора Іда).

 Місце дії згадане в легенді буде змінюватися і оскаржуватися - від Криту до Малої Азії, в районі нинішньої Туреччини, так як є дві гори Іда, з покладами мінералів. За іншим історичним даними теж підходять ці два місця. Плем'я магнетів, на той час жили в Стародавній Греції, вони в період свого процвітання заснували міста в Малій Азії. У двох країнах міста були з однаковою назвою Магнесія. Інші джерела, включаючи філософа Лукреція вважають, що магнітний залізняк отримав свою назву "магніт" від назви міста Магнесія, біля якого добували і експортували цей мінерал.

Ім'я пастуха, в різних варіантах легенди, звучить по різному: Магнус, Магніт, Магн, Магнес.

 Ісидора Севільського, який в 600 році, розповідав легенду про магніти і той же випадок з пастухом, але ім'я - Магнес, місце - гори Індії. У 1652 році Томас Ніколс описує аналогічну легенду про пастиря, який тримає стада в горах Індії, ім'я пастиря Магніт.

 Підсумок - у всіх версіях головний герой - пастух, що носить з собою предмети з залізом, ходить він із стадами по горах, з шматками залізної руди на поверхні (в горах є поклади магнітного залізняку), несподівано для себе відкриває дію магнітного тяжіння. Імена пастуха мають коріння від яких можна створити слово "магніт". Тільки місця дії різні - Греція, Мала Азія, Індія.

kamen-magnitnyj-zheleznyak.jpg

Мал. Магнітний желязняк (магнетит). 

Легенда старовинна, за часи стала казкою. Був той пастух реальним чи ні, вже ніхто не дізнається. Але, легенда, як відкрили магнітний залізняк, який в природі володіє найсильнішими магнітними властивостями з усіх, чому він отримав назву магніт - залишилася такою, що запам'ятовується. А магнітами зараз вже називають багато створених природою і людиною речей. Сувенірні магніти і прикольні магніти на холодильник теж в їх числі.

magnit-na-holodilnik-kozaki-zyat-vinilovyj.jpg

Придбати українські сувеніри, цікаві подарунки, магніти на холодильник можливо в інтернет-магазині "Твій подарунок"

https://your-present.com/